serin
30 بهمن 1401 - 01:02

تحرکات آدمکش‌های مورد حمایت آمریکا با سوء استفاده از زلزله سوریه

سوری ها در حالی با تبعات زلزله ویرانگر و تحریم‌های سزار آمریکا دست و پنجه نرم می کنند که تکفیری ها هم مجددا تحرکات خود را شروع کرده‌اند.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: در حالی که سوری‌ها با تبعات زلزله ویرانگر دست و پنجه نرم می‌کنند ادوات آمریکا و متحدانش در منطقه دوباره فعال شده‌اند. با اینکه دو زمین‌لرزه عظیم جان هزاران نفر را گرفت و زندگی صدها هزار نفر دیگر را در سرمای شدید زمستان به خطر انداخت، مردم سوریه با خطر حمله گروه‌های تروریستی نیز مواجه‌اند.

در جدیدترین حمله داعش به حومه حمص، ۵۳ نفر از مردم این منطقه که در حال جمع آوری قارچ در جنوب شرق شهر السخنه در حومه شرقی حمص بودند کشته شدند. مردم در حال جمع آوری قارچ در صحرای التدمریه در منطقه الضبیات در جنوب شرقی شهر السخنه در حومه شرقی حمص بودند که گروه‌های تروریستی داعش برای مدت طولانی آنها را با مسلسل هدف قرار دادند و ۵۳ نفر از آنان را کشتند.

دیده بان حقوق بشر سوری هم چهارشنبه ۲۶ بهمن اعلام کرده بود که داعش ۱۲ گروگان ربوده شده در صحرای تدمر سوریه را اعدام کرده است. دیده بان حقوق بشر سوری همچنین از سرنوشت ۶۳ فرد دیگر که ۵ روز پیش توسط تکفیریها ربوده شده بودند هم اظهار بی اطلاعی کرد. اغلب این افراد از کارگرانی هستند که هنگام جمع آوری قارچ وحشی در صحرای تدمر در شرق حمص ربوده شدند.

داعش ۱۲ نفر از جمله یک زن را اعدام کرده است. هسته‌های داعشی با سو استفاده از شرایط فاجعه بار زلزله در سوریه و ترکیه و توجه جامعه جهانی به پیامدهای ویرانگر آن زلزله به چنین جنایتی دست می‌زنند هسته‌های داعشی با سو استفاده از شرایط فاجعه بار زلزله در سوریه و ترکیه و توجه جامعه جهانی به پیامدهای ویرانگر آن زلزله به چنین جنایتی دست می‌زنند.

پیشتر یک منبع از زندان راجو اعلام کرده بود که زندانیان واقع در شمال غرب سوریه که بیشتر آنها داعشی بودند از زندان به دنبال زلزله فرار کردند. این زندان در شهری در نزدیکی مرز ترکیه است که دست کم ۲۰۰۰ زندانی دارد که حدود ۱۳۰۰ نفر از آنها مظنون به عضویت در گروه داعش هستند.

منطقه تمرکز داعش در سوریه

بیشترین تحرکات تکفیری‌ها در حمص و تدمر است. تدمر (به انگلیسی Palmyra) یکی از مناطق قدیمی و باستانی است که در مرکز سوریه و از توابع استان حمص است. این شهر در حدود ۲۱۵ کیلومتری از دمشق و در شمال شرق آن واقع شده و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از رود فرات و ۱۶۰ کیلومتری شرق حمص واقع شده است.

در حال حاضر به عروس صحرا در سوریه مشهور است. از نامهای آن در زبان آرامی و برخی زبانهای باستانی دیگر، می‌توان به شهر مقاومین و شهری که شکست ناپذیر است، اشاره کرد. این یکی از مهمترین شهرهای تاریخی و باستانی در دنیا محسوب می‌شود و شهرت و جایگاه تمدنی و تاریخی ویژه ای دارد. این شهر در دوره ملکه زنوبیا از شکوفایی ویژه ای برخوردار شد. این شهر میزبان قافله‌های تجاری میان سرزمین شام و بین النهرین بود و در مسیر جاده ابریشم قرار داشت. عروس صحرا، واحه النخیل و آتن جدید از نامهای دیگری است که بر آن نهاده‌اند. رومی‌ها آن را پالمیرا نامیدند. این شهر در دوره خلیفه اول از سوی مسلمانان فتح شد. شهر تدمر در سال ۱۹۸۰ در فهرست یونسکو درآمد.

تحرکات آدمکش‌های مورد حمایت آمریکا با سوء استفاده از زلزله سوریه

تدمر از این حیث اهمیت دارد که نقطه اتصال میان استان‌های سوریه محسوب می‌شود به ویژه میان شهرهای دمشق و حمص. داعش با تسلط بر این شهر این امکان را پیدا می‌کرد که شهر حمص را تهدید و میان مناطق تحت اشغال خود در شمال، مرکز و شرق سوریه ارتباط برقرار کند. البادیه سوریه که تدمر در مرکز آن قرار دارد مرزهای طولانی با استان الانبار عراق دارد منطقه‌ای که تا مدتی الرمادی یعنی مرکز آن در اختیار تروریست‌های داعش بود.

آمریکا آدمکش‌های خود را فعال کرده است

آمریکا نقش مهمی در تحرکات داعش دارد. یک منبع میدانی بلندپایه و آگاه از فعالیت گروه تروریستی «داعش» فاش کرد که این گروه از نیروهای آمریکایی در منطقه التنف در مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن، در شرق حومه استان حمص، که ارتش آمریکا در آنجا تدارکات لجستیکی و نظامی را مستقر کرده، حمایت زیادی دریافت می‌کند. این منبع آگاه گفته است که حمایت آمریکا از سازمان‌های تروریستی از طریق خطوط تدارکاتی به مناطق «رقه» و «حماه» می‌رسد.

جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در فرازی از افشاگری‌هایش در کتاب «اتاق اتفاق»، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا نقل قول کرده چرا داعش را در سوریه می کشیم؟ چرا باید داعش را به نفع روسیه، ایران و عراق بکشیم؟

البته این جملات در خصوص داعش چیز تازه ای نیست، چرا که هم هیلاری کلینتون و هم ترامپ در سال ۲۰۱۶ به صراحت اعلام کرده بودند که داعش ساخته دستگاه اطلاعاتی آمریکاست، اما اهمیت این حرف‌های بولتون آنجاست که هم یادآور رابطه ذاتی آمریکا با این گروه تکفیری تروریستی است و هم تأکیدی دوباره بر ادامه این رابطه مخوف!

هر روز که می‌گذرد ابعاد تازه ای از حمایت آمریکایی‌ها از تروریست‌ها در سوریه آشکار می‌شود. قبلاً بارها رسانه‌ها از حمایت آمریکایی‌ها از داعشی ها شامل انجام عملیات هلی برن و خارج کردن سرکرده‌های داعش از منطقه و نیز انداختن بسته‌های سلاح و مهمات و بمباران نیروهایی که با تروریست‌ها می‌جنگند، خبر داده‌اند.

التنف پایگاهی آمریکایی برای تروریست پروری

منطقه واقع در اطراف پایگاه التنف اشغال شده از سوی ارتش آمریکا شامل اردوگاه‌هایی برای آموزش گروههای تروریستی به دست آمریکایی‌ها با هدف بی ثبات اوضاع در داخل سوریه است.

واشنگتن مدعی است که پایگاهش در منطقه التنف در مرزهای سوریه-اردن-عراق برای مبارزه با داعش است در حالی که نیروهایش که در این پایگاه قرار دارند یک تیر هم علیه تروریست‌ها شلیک نکرده‌اند واشنگتن مدعی است که پایگاهش در منطقه التنف در مرزهای سوریه-اردن-عراق برای مبارزه با داعش است در حالی که نیروهایش که در این پایگاه قرار دارند یک تیر هم علیه تروریست‌ها شلیک نکرده‌اند.

منطقه التنف یکی از مهمترین و راهبردی‌ترین مناطق در سوریه است. مهمترین علت این اهمیت، موقعیت جغرافیایی منطقه التنف است. گذرگاه التنف نقطه مرزی مشترک بین سه کشور سوریه، عراق و اردن است که نخستین و مهم‌ترین گذرگاه مرزی سوریه با عراق به شمار می‌آید.

آمریکا و متحدانش طی سال‌های اخیر همواره تلاش کردند کنترل این گذرگاه در اختیار ارتش سوریه و متحدانش قرار نگیرد. کنترل این گذرگاه تا شعاع ۵۰ کیلومتری در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دارد و آمریکا حتی به نیروهای سوری نیز اجازه نزدیک شدن به گذرگاه التنف را نمی‌دهد.

گذرگاه التنف به لحاظ سیاسی نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا این گذرگاه به واسطه نزدیکی به عراق سبب اتصال محور مقاومت در سوریه و عراق می‌شود، موضوعی که آمریکا و متحدانش از آن بیم دارند و مهمترین راهبرد آنها نیز ممانعت از اتصال گروههای مقاومت در منطقه به خصوص در سوریه و عراق است.

بهره سخن

به نظر می‌رسد که تروریست‌ها از شرایط موجود سو استفاده کرده و فرصتی برای خودنمایی پیدا کرده‌اند. تروریست‌ها درصدد فرصت طلبی از زلزله برای خودنمایی و دادن فراخوان برای جذب عناصر در سوریه هستند به ویژه اینکه عناصر داعش با انجام تبلیغات رسانه‌ای سعی دارند بگویند که زلزله مهیبی که اتفاق افتاد یک عذاب الهی به دلیل کفر شهروندان سوری بود و برای در امان ماندن از گزند اتفاقات مشابه باید همه برای برپایی خلافت ادعایی داعش همکاری کنند.

داعشی ها و دیگر گروههای تروریستی در سوریه هیچ توجهی به پیامدهای فاجعه بار زلزله در سوریه ندارند و از این زلزله به عنوان نقطه آغازی برای مسیری جدید در ترسیم مجدد نقشه‌های خود بهره برداری می‌کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1043679