serin
18 بهمن 1401 - 18:07

مصوبه کمیسیون تلفیق بورس را سبزپوش کرد/ کاهش فشار فروش در بازار سهام

در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1402 در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون تلفیق مقرر کرد که کلیه خودروها باید در بورس کالا عرضه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه پس از چند روز قرمزپوشی، امروز لباس سبز به تن کرد تا فشار شورای رقابت برای کاهش شاخص‌های بورس تخلیه شود.

بورس به سهامداران خود در دو سال و نیم گذشته، بدهکاری زیادی دارد و هر زمانی روندهای صعودی به بورس بازمی‌گردد، ریسک‌های بیرونی بر بازار سهام تحمیل شده و این بازار را با خود به پایین می‌کشد.

جدیدترین ریسکی که به نظر می‌رسد ،‌امروز فشار آن از بازار برداشته شد، به مساله عرضه خودرو در بورس باز می‌گردد. شورای رقابت بازار خودرو در ایران را انحصاری تشخیص داده و همین مساله نیز سبب شد، عرضه خودرو در بورس کالا متوقف شود. افت قیمت نمادهای خودرویی هم در نهایت منجر به افت کل بورس شد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از موضوعاتی که باید در اقتصاد ایران حل شود، مساله قیمت گذاری دستوری از سوی هر نهادی است. به عبارت دیگر، در واقع قیمت گذاری دستوری تنها به بازار خودرو محدود نیست و در دیگر صنایع نیز وجود دارد. عاملی که بر بازار سرمایه اثر منفی دارد.

* مصوبه کمیسیون تلفیق نیاز به تصویب نمایندگان دارد

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: دستورالعمل شورای رقابت در روزهای گذشته منجر به افت قیمت نمادهای خودرویی در بورس شد و با توجه به لیدری این سهام‌ها در بازار سرمایه کل بازار قرمزپوش شد.

وی ادامه داد: به نظر می ‌رسد برخی موضع گیری ‌ها در مقابل اطلاعیه شورای رقابت، خصوصا موضع رئیس سازمان بورس توانست روند منفی بازار سهام را تغییر دهد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: مسأله بورس تهران تنها عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس کالا نیست، بلکه مداخلات دستوری و تصمیمات شبانه‌ موجب بی ‌اعتمادی سرمایه گذاران شده است.

گلستانی با اشاره به مصوبه امروز کمیسیون تلفیق مجلس در مورد عرضه همه خودروها در بورس کالا تصریح کرد: مصوبه امروز کمیسیون تلفیق در صورتی که در صحن مجلس رای بیاورد می تواند یک اتفاق بزرگ برای صنعت خودروسازی و بورس باشد.

* سبزپوشی همه شاخص های بورس

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با افزایش 18 هزار و 655 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 556 هزار و 515 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 1.21 درصد بوده است.

شاخص کل هموزن با رشد 8 هزار و 210 واحدی در رقم 484 هزار و 460 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت 1.72 درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش 291 واحدی در سطح 20 هزار و 211 واحد قرار گرفت.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام 

امروز  ارزش معاملات کل بازار سهام به 15 هزار و 47 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 4 هزار و 333 میلیارد تومان بود که 28 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 3 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 4 هزار و 677 میلیارد تومان رسید.

* کاهش خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سیزدهمین روز متوالی منفی بود و 187 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز سه ‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و شپنا (پالایش نفت تهران) اختصاص داشت. در سوی دیگر، نمادهای اردستان (شرکت سیمان اردستان)، ختوقا (قطعات‌ اتومبیل‌ ایران‌) و خبهمن (گروه بهمن) بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

* رشد قیمت 492 نماد در بورس

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 492 نماد رشد قیمت داشتند و 160 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 75 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 25 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید به 85 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز  8 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد ثجنوب (سرمایه گذاری مسکن جنوب) و آباد (توریستی ورفاهی آبادگران ایران) اختصاص داشت.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025589